Kto tak naprawdę szanuje tradycję – styl amerykańskiej starej szkoły tatuażu
Nowy tatuaż, który wygląda jakby już miał 70 lat? Proste, nieskomplikowane, a jednocześnie bardzo charakterystyczne wzory morskie, cyrkowe, podróżnicze i mała ilość barw. To brzmi jak amerykański tatuaż tradycyjny. Szkoła, która jest stara, a jednak wciąż popularna… na Zachodzie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym się wyróżnia styl amerykański tradycyjny
- Jak dbać o nowy tatuaż
- Czy tradycyjny tatuaż amerykański stworzy dużą kompozycję
Powrót do starej szkoły
Tradycyjny tatuaż amerykański nigdy nie zdobył wielkiej popularności w naszym kraju. Może to za sprawą jego prostoty, która upodabnia go do dziar? A może dlatego, że nie mamy w swojej historii zbyt wielu inspiracji, z których mogłyby czerpać swoje kompozycje? Bo przecież amerykański tatuaż tradycyjny miał zawsze duże znaczenie symboliczne – był pamiątką jak stempel z podróży. I może właśnie dlatego najczęściej tworzył niewielkie kompozycje? By szybko je skończyć, bo drugi raz już do tego portu raczej nie zawinę…
Najprostsze rzeczy są najprostsze
Oldschoolu tattoo albo tradycyjny tatuaż amerykański wykorzystywał niewiele barw. Klasyczna czerń, żółty, zielony, czerwony i ewentualnie fioletowy. To one z czasem nabierały cudownego sznytu indygo i tylko proces ich rozmywania oraz blaknięcia wskazywał kiedy tatuaż był przygotowany. Ale czy to wynikało z braku dostępnych kosmetyków, które przedłużą świeżość i żywotność tatuażu? Też, ale jeśli rzucicie okiem na czterdziesto- lub pięćdziesięcioletnie wzory to wciąż bez większego problemu rozpoznacie, co jest motywem przewodnim kompozycji. Sekretem jest właśnie prostota, grubość kreski, mała liczba kolorów.
Szkoła tradycyjna ma swoje głęboko zakorzenione wzornictwo.
Styl ten niekoniecznie musi się spodobać każdemu, ale jest obecny już od przeszło stu lat i zaczął się zmieniać dopiero w latach 70. XX wieku. I to nawet nie przez proces rozwoju, a stworzenia zupełnie nowej szkoły – neotradycyjnej.
Jednak prawdziwy znawca, fan i entuzjasta tradycji będzie wiedział, że amerykański oldschool to kompozycje zawierające wzory rdzenne i trybalistyczne – jak motywy Dzikiego Zachodu z koleją i parowozami, rodeo, Indianami; styl pin-up i rockabilly tak charakterystyczne dla lat 40. i 50.; syreny, rozgwiazdy, kotwice, symbole marynistyczne; patriotyczne orły i flagi; motywy militarne lub cygańskie; sztylety, serca, czaszki, sentencje…
Podsumowanie
Nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego amerykański styl tradycyjny nie przyjął się w Polsce. Swoją popularność zyskuje dopiero teraz – na fali popularności ignorantów. Może dlatego, że zaczęliśmy dostrzegać piękno w prostocie lub jest to po prostu kolejny akcent dekadentyzmu i ironii? Oldschool tattoo nigdy się nie zestarzeje – głównie dlatego, że od początku wygląda na stary. Ale sprawianie wrażenia nie oznacza, że o nowy tatuaż nie należy dbać używając oleju lub masła dedykowanego do nowych i wygojonych tatuaży.